Διαχείριση Σχολικής Τάξης

Στις 01 και 08/02/2023 πραγματοποιήθηκε 6ωρη ενδοσχολική επιμόρφωση (3+3 ώρες), σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής Ψυχοκοινωνικής Υγείας Καβάλας, με θέμα «Διαχείριση Τάξης». Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε με την μέθοδο της εξ΄ αποστάσεως εκπαίδευσης κάνοντας χρήση της πλατφόρμας Webex. Επιμορφώτρια ήταν ηΚοινωνιολόγος καιΕπιστημονικά Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης Καβάλαςκ. Τζελέπη Χρύσα.  Σκοπός της παρέμβασης ο εντοπισμός αρχικά  των παραγόντωνκαι τα φαινόμενα που δημιουργούν προβλήματαστο εκπαιδευτικό έργο και να αναδειχθούν σύγχρονοι και αποτελεσματικοί τρόποι και τεχνικές όσον αφοράστην οργάνωση και διαχείριση της σχολικής τάξης.

1ηΣυνάντηση:   Γνωριμία με την ομάδα, προσδοκίες, παρουσίαση  θεματολογίας – Η ζωή στη σχολική τάξη – Παράγοντες διαμόρφωσης του σχολικού  κλίματος

2η Συνάντηση:   Σχέσεις εκπαιδευτικού και μαθητών  «Καλές Πρακτικές» – Καλλιέργεια δεξιοτήτων ζωής

Επιμορφωτικό υλικό 1ης συνάντησης κλικ εδώ

Επιμορφωτικό υλικό 2ης συνάντησης κλικ εδώ εδώ