ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«Βιωματικές προσεγγίσεις με επισκέψεις και περιηγήσεις σε μέρη της περιοχής μας με ιδιαίτερο περιβαλλοντικό ενδιαφέρον»

Σε συνάντηση των μελών της περιβαλλοντικής ομάδας εντοπίστηκαν και συζητήθηκαν μέρη με ιδιαίτερο περιβαλλοντικό ενδιαφέρον της επαρχίας Νέστου.

Συγκεκριμένα: λιμνοθάλασσες με υφάλμυρο νερό, λίμνες με γλυκό νερό στην πεδιάδα της Χρυσούπολης, σύμπλεγμα λιμνών γλυκού νερού- δασυλλίου Κεραμωτής δίπλα στο Γυμνάσιό μας, απομεινάρι του αρχέγονου παραποτάμιου δάσους του ποταμού Νέστου. Πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στο Κέντρο Πληροφόρησης Νέστου Κεραμωτής και μια επίσκεψη στο δασύλλιο, συνοδεία επιστημονικού προσωπικού που διέθεσε το Κέντρο για την καλύτερη ενημέρωση των μαθητών. Έγιναν δυο επισκέψεις στον Αλιευτικό Συνεταιρισμό Κεραμωτής όπου οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα εκτρεφόμενα είδη ψαριών και που αυτά διατίθενται (οικονομική διάσταση του θέματος) όπως και προβλήματα μόλυνσης των λιμνοθαλασσών λόγω των φυτοφαρμάκων. Τέλος έγιναν μετρήσεις στο pH των νερών (σύνδεση με τη χημεία)

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί την επόμενη σχολική χρονιά.