ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ  ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ»,

Μαθητική Λέσχη Ανάγνωσης

Η Λέσχη Ανάγνωσης του Σχολείου μας λειτούργησε φέτος για δεύτερη φορά στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης, από τον Οκτώβριο του 2015 έως τον Απρίλιο του 2016, στο πλαίσιο υλοποίησης  πολιτιστικών προγραμμάτων. Συμμετείχαν 16 μαθητές/τριες και οι συναντήσεις των μελών της γίνονταν κάθε Παρασκευή μετά το πέρας των μαθημάτων.

Στη διάρκεια των έξι αυτών μηνών οι μαθητές/τριες  διάβασαν έξι βιβλία. Στα λογοτεχνικά αυτά ταξίδια μας τα παιδιά γνώρισαν τη ζωή και το έργο καταξιωμένων συγγραφέων της παιδικής λογοτεχνίας, καθώς και τα ιστορικά γεγονότα που διαπραγματεύονταν τα βιβλία μέσα από τη βιωματική οπτική του/της συγγραφέως. Συζήτησαν και αντάλλαξαν απόψεις γύρω από το θέμα των βιβλίων, την υπόθεση, τους χαρακτήρες αλλά και τον τρόπο γραφής του συγγραφέα. Μια ομάδα παιδιών-διαφορετική για κάθε βιβλίο- αναλάμβανε να παρουσιάσει το βιβλίο του μήνα σε powerpoint, προκειμένου αυτό ν? αποτελέσει έναυσμα για συζήτηση.

Παράλληλα, όμως, με την ανάγνωση και τη συζήτηση για κάθε βιβλίο τα παιδιά εμπνεύστηκαν μέσα από αυτά και διάφορες δραστηριότητες. Απέδωσαν εικαστικά ή δραματοποίησαν σκηνές των βιβλίων, δημιούργησαν αφίσες με τα μηνύματά τους, σχεδίασαν σελιδοδείκτες. Παρακολούθησαν ντοκιμαντέρ για τη ζωή και το έργο των συγγραφέων μας, καθώς και ταινίες για τα ιστορικά γεγονότα των βιβλίων. Έκαναν βιωματικές ασκήσεις με θέμα το ρατσισμό και το σχολικό εκφοβισμό και συμμετείχαν σ? ένα βιωματικό εργαστήριο με θέμα τις εξαρτησιογόνες ουσίες σε συνεργασία με τον ΟΚΑΝΑ. Μέσα από την ανάγνωση του βιβλίου του Σεπούλβεδα  ευαισθητοποιήθηκαν για την προστασία του περιβάλλοντος και ιδιαίτερα των θαλασσών και συμμετείχαν σε εθελοντικό καθαρισμό των ακτών Κεραμωτής. Τέλος, οι μικροί μας αναγνώστες «έτρεξαν» στον 5ο Μαραθώνιο Ανάγνωσης για σχολεία των εκδόσεων Μεταίχμιο με τη συμπλήρωση ερωτηματολογίων γύρω από το  περιεχόμενο βιβλίων και με τη συγγραφή σύντομου κειμένου εμπνευσμένου από αυτά. Ανακεφαλαιώνοντας, τα παιδιά χάρηκαν και φέτος αυτή τη λογοτεχνική διαδρομή και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για τη νέα σχολική χρονιά.