Λιμνοθάλασσες Κεραμωτής

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ

«Λιμνοθάλασσες Κεραμωτής»

Το θέμα επιλέχθηκε με σκοπό να γίνει κατανοητή στους  μαθητές η σημασία και ο ρόλος των λιμνοθαλασσών και των υγροβιότοπων γενικότερα στην ισορροπία των οικοσυστημάτων, μιας και η Κεραμωτή αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου τέτοιου συμπλέγματος.     Κατά την υλοποίηση του σχεδίου δόθηκε ιδιαίτερη σημασία ώστε οι μαθητές να κατανοήσουν μηχανισμούς, τρόπους και αποτελέσματα  δημιουργίας του ανάγλυφου λιμνοθαλασσών (γεωλογία).

Ακόμη

• Έγιναν μετρήσεις pH (χημεία).
  • Ερευνήθηκαν και αναλύθηκαν οι τρόποι των βιοτικών και αβιοτικών παραγόντων των λ/θ (βιολογία).
  • Δόθηκε έμφαση στην καταγραφή και ανάλυση των οικονομικών διαστάσεων του θέματος

α) σε σχέση με τον τουρισμό

β) σε σχέση με την ιχθυοκαλλιέργεια του Αλιευτικού Συνεταιρισμού Κεραμωτής

Το σχέδιο υλοποιήθηκε με επί τόπου επισκέψεις πεδίου στην περιοχή και στο Κέντρο Πληροφόρησης Δέλτα Νέστου Κεραμωτής, με έρευνα στο διαδίκτυο, με συνεντεύξεις, φωτογραφίσεις, videos κ.α.

Τέλος τα αποτελέσματα που προέκυψαν παρουσιάστηκαν σε εκδήλωση του σχολείου με αποδέκτες τους μαθητές όλων των τάξεων.