Αποτύπωση της κοινωνικής μας εξέλιξης μέσα από τον ελληνικό κινηματογράφο

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«Αποτύπωση της κοινωνικής μας εξέλιξης μέσα από τον ελληνικό κινηματογράφο»

Στα  πλαίσια του πολιτιστικού  προγράμματος  που αναλάβαμε επιλέξαμε τον κινηματογράφο,  ως θέμα διερεύνησης, για να γνωρίσουμε μέσα απ? αυτόν την εξέλιξη της ελληνικής κοινωνίας.

Αναφερθήκαμε στο γεγονός ότι  ο  κινηματογράφος  δηλώνει συνεχή παρουσία  στη ζωή των ανθρώπων. Διαμορφώνει  μια κοινή παγκόσμια γλώσσα με τεράστια απήχηση και δύναμη, που ασκεί πολλαπλή επίδραση στους ανθρώπους και συμβάλλει στην αντίληψή τους για τον κόσμο. Είναι ένα μέσο που προσφέρει μηνύματα σε μια εποχή πολλών μορφών επικοινωνίας. Υπήρξε  ένα σημαντικό μέσο διασκέδασης στο παρελθόν και  σήμερα αποτελεί ένα σημαντικό μέσο πολιτιστικής  αυτομόρφωσης.

Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα, δούλεψαν σε ομάδες, παρακολούθησαν επιλεγμένες ταινίες  διαφορετικών δεκαετιών από τον ελληνικό κινηματογράφο,  παρατήρησαν, ενημερώθηκαν και σχολίασαν τον τρόπο  ζωής.

Πληροφορήθηκαν  για την πολιτισμική κουλτούρα,  τις ηθικές αξίες, τις νοοτροπίες και τα στερεότυπα, καθώς και για τις σχέσεις των ανθρώπων. Διαπίστωσαν  τρόπους εξέλιξης της ελληνικής κοινωνίας σε κάθε δεκαετία,  όπως αυτή αποτυπώνεται μέσα από τον  κινηματογραφικό  φακό.

Στην έρευνά μας αναζητήσαμε  πληροφορίες από το διαδίκτυο,  από βιβλία και περιοδικά με σχετικό περιεχόμενο.

Στην  ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψή μας  στο εμπορικό κέντρο Mediterranean  Cosmos  στη  Θεσσαλονίκη, επισκεφτήκαμε τον κινηματογράφο Village World και παρακολουθήσαμε τρισδιάστατη προβολή.

Τέλος έγινε συγκέντρωση και ταξινόμηση του υλικού.