ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΜΕ ΘΕΜΑ:

«ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΙ ΧΟΡΟΙ»

Στα  πλαίσια του πολιτιστικού  προγράμματος  που αναλάβαμε επιλέξαμε το χορό,  ως θέμα διερεύνησης, για να γνωρίσουμε μέσα απ? αυτόν  ένα ιδιαίτερο τρόπο έκφρασης του ανθρώπου.

Ανταποκριθήκαμε στην επιθυμία των μαθητών να γνωρίσουν  τους παραδοσιακούς  χορούς, καθώς  αυτοί  αποτελούν ένα από  τα πιο ζωντανά και  δυναμικά στοιχεία του λαϊκού μας πολιτισμού μέσα στην πάροδο του χρόνου.

Πληροφορηθήκαμε για τα είδη και τις μορφές παραδοσιακών χορών και μελετήσαμε  την  παράδοση και την εξέλιξή της  στην σύγχρονη ελληνική κοινωνία.

Οι μαθητές που συμμετείχαν  στο πρόγραμμα κατανόησαν τους παραδοσιακούς χορούς ως μέσο έκφρασης και επικοινωνίας  και  το  ότι αυτοί  αποτελούν ένα μέσο γνώσης και μετάδοσης της παράδοσης.

Μέσα από αυτήν τη διαδικασία πολλοί μαθητές κατάφεραν να ενεργοποιήσουν τον αυθορμητισμό  και την αυτοπεποίθηση τους.

Αναζητήσαμε  πληροφορίες  από το διαδίκτυο , από  βιβλία  Αισθητικής αγωγής, καθώς και από  σχετικά  με το θέμα περιοδικά και συγγράμματα.  Επίσης  επισκεφθήκαμε  τοπικούς  πολιτιστικούς συλλόγους με σκοπό την συλλογή υλικού σχετικού με την έρευνά μας.

Στην εκπαιδευτική μας  επίσκεψη  στην Κέρκυρα παρουσιάσαμε τους παραδοσιακούς χορούς της περιοχής μας και γνωρίσαμε  άλλους χορούς  της πατρίδας μας.

Ακόμη με την ομάδα μαθητών δημοτικών χορών παρουσιάσαμε  παραδοσιακό πρόγραμμα στην εορτή της 25ης Μαρτίου όπως επίσης και κατά την εθελοντική επίσκεψή μας στο γηροκομείο Χρυσούπολης.

Τέλος  έγινε ταξινόμηση πληροφοριών, επεξεργασία στοιχείων που επιλέχθηκαν  και θεσμοθετήθηκε ομάδα  παραδοσιακού χορού, που θα εκπροσωπεί  το σχολείο μας σε πολιτιστικές εκδηλώσεις.