EKΘΕΣΗ ΘΕΑΤΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ

Κατά το σχολ. έτος 2014-2015 , συλλάβαμε την ιδέα με μια ομάδα μαθητών να εκπονήσουμε μια θεατρική παράσταση με αντιπολεμικό μήνυμα , δεδομένου ότι το έτος ήταν αφιερωμένο στα 100 χρόνια από την έναρξη του Α? Παγκοσμίου Πολέμου. Αφού έγινε η επιλογή του έργου «Ξένος Παράξενος Πρόξενος» , προβήκαμε στην επιλογή IFκαι διανομή των ρόλων. Στο σύνολο συμμετείχαν 19 μαθητές. Οι πρόβες καθ? όλη τη διάρκεια του έτους γινόντουσαν εκτός ωραρίου του σχολείου και κυρίως κάθε Παρασκευή. Με την παράσταση αυτή δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να δουλέψουν συλλογικά, να εκφραστούν και να ανακαλύψουν ίσως το φυσικό τους ταλέντο, πράγμα το οποίο δημιούργησε συναισθήματα ευφορίας. Συνεργαστήκαμε με φορείς του Δήμου (Δημοτικό Θέατρο Χρυσούπολης) και με το Σύλλογο Γονέων του σχολείου μας, ο οποίος και ανέλαβε τη δαπάνη για τις στολές και τα έξοδα του έργου. Σημειωτέον ότι οι μαθητές εργάστηκαν οι ίδιοι, ώστε να γίνουν τα σκηνικά της παράστασης. Η παράσταση «διδάχτηκε» στις 13 Μαϊου για όλους τους μαθητές του σχολείου και στις 17 Μαϊου για όλον τον κόσμο της τοπικής κοινωνίας.

Με τιμή

Πουλουκτσή Αθανασία- Φιλόλογος