Ένα κλικ ο κόσμος μας

|@B

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος που αναλάβαμε εφέτος επιλέξαμε τη φωτογραφία σαν ένα θέμα διερεύνησης, με τη μορφή όμως  μιας τέχνης  την οποία και θα θέλαμε  να γνωρίσουμε καλύτερα.

Οι μαθητές  δούλεψαν  σε ομάδες, συνεργάστηκαν  στη συλλογή πληροφοριών σχετικών με το σχέδιο, συγκέντρωσαν  και ταξινόμησαν υλικό,  και έγινε μια πρώτη παρουσίαση μέσα στην τάξη.

Μέσα από την ενασχόλησή τους με το project αντιλήφτηκαν ότι η φωτογραφία, αποτελεί  ένα ξεχωριστό τρόπο  επικοινωνίας –  μέσα από τους συνειρμούς και αναλύσεις της φωτογραφικής εικόνας, κατανόησαν αυτή ως  αυτόνομη μορφή τέχνης  και  καλλιέργησαν γενικότερα την αισθητική τους φθάνοντας στο σημείο να διακρίνουν  συγκεκριμένες φωτογραφίες  ως μοναδικά έργα τέχνης.

Προσκόμισαν δικές τους photos και μέσα από αυτές  αντιλήφθηκαν την αλληλεξάρτηση της φωτογραφίας με την έννοια του χρόνου. Ανακάλυψαν  διαχρονικά μηνύματα, ιστορικές μαρτυρίες και μοναδικές πληροφορίες που μόνο οι εικόνες μπορούν να μεταφέρουν.

Οι μαθητές  που συμμετείχαν στο  πρόγραμμα, απαθανάτισαν  στιγμές   καθημερινότητας, εικόνες του τόπου και της φύσης που ζουν, σταματώντας κυριολεκτικά τον χρόνο με το «κλικ» της μηχανής τους.

?

Επίσης αναζήτησαν  πληροφορίες  στο διαδίκτυο, στα βιβλία Αισθητικής Αγωγής, και σε  σχετικά  με το θέμα περιοδικά και  τοπικό τύπο.  Επισκέφθηκαν καταστήματα φωτογραφίας, πήραν  συνεντεύξεις  από επαγγελματίες του είδους και κατέγραψαν τεχνικές και κατηγορίες φωτογραφιών .

Στο πλαίσιο αυτής της έρευνας πραγματοποίησαν ακόμη επίσκεψη στην Έκθεση  φωτογραφίας  στο Κέντρο  Ιστορίας και Πολιτισμού «Κλιάφα», κατά την εκδρομή του σχολείου  στην πόλη των Τρικάλων.

M

Το σχέδιο ολοκληρώθηκε με ταξινόμηση και σύνθεση  του υλικού (πληροφορίες, photos και videos), όπως και με παρουσίαση των αποτελεσμάτων της έρευνας από την ομάδα  εργασίας σε όλους τους μαθητές του σχολείου