ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ

ΑΠΟΛΟΓΙΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ

του προγράμματος Αγωγής Υγείας

?ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ?

Η επιλογή του προγράμματος έγινε με σκοπό οι μαθητές να έρθουν σε επαφή με τη λειτουργική σωματική άσκηση ώστε να κατανοήσουν την αξία και τη σημασία της ως μέσο πρόληψης και αποκατάστασης της υγείας.

IF

Αρχικά, εντοπίσαμε και αναλύσαμε λανθασμένες κινήσεις και στάσεις του σώματός μας στην καθημερινή ζωή μας, καθώς και λανθασμένες διατροφικές συνήθειες.

Έπειτα, οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες με σκοπό τη συλλογή πληροφοριακού υλικού σχετικά με την υγεία, τη σωστή διατροφή, τις κατάλληλες στάσεις του σώματος στις καθημερινές μας απλές δραστηριότητες όπως π.χ. τρόπος έγερσης από το κρεβάτι, πλύσιμο στο νιπτήρα (πρόσωπο ? δόντια), στάση σώματος στην καρέκλα, εργασίες σε κουζίνα, σιδέρωμα, κ.α.

Στη συνέχεια, μέσα από στοχευμένες κινήσεις και προβολή σχετικών videos  κατανόησαν  τα οφέλη που στοχεύουν στη καλή διατήρηση της υγεία μας μέσα από σωστούς και κατάλληλους τρόπους άθλησης.

IF

Ακόμη τις δραστηριότητες του προγράμματος υποστήριξε  η αγροτική ιατρός της περιοχής με ενημερωτική συνάντηση που είχε με τους μαθητές του σχολείου  μας με θέματα σχετικά με τη υγεία, διατροφή και σωστή άσκηση.

Το πρόγραμμα απετέλεσε το έναυσμα για ευαισθητοποίηση και βούληση των μαθητών για συμμετοχή τους στους σχολικούς αγώνες κλασικού αθλητισμού σχολείων της Καβάλας, όπως επίσης και στους ενδοσχολικούς αγώνες (αθλοπαιδειες).

IF

Τέλος, οι μαθητές παρουσίασαν στους συμμαθητές τους σειρά ασκήσεων πρόληψης και αποκατάστασης. μαθητές όλων των τάξεων.