Πρώτη συνάντηση με εταίρους Erasmus+ για το νέο πρόγραμμα του σχολείου Saving the Planet!

Τη Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2024, μια υπέροχη νέα συνεργασία στο πλαίσιο προγραμμάτων Erasmus+ ξεκίνησε για το σχολείο μας, με τίτλο «Saving the Planet» και έμφαση στην προστασία του περιβάλλοντος και στην πραγματοποίηση καλών πρακτικών για να διαφυλάξουμε το μεγάλο σπίτι μας, τη Γη μας, ασφαλή.

Οι τέσσερις συμμετέχουσες χώρες είναι οι: Μάλτα (συντονίστρια), Ελλάδα, Τουρκία και Ισπανία. Οι υπεύθυνοι κάθε χώρας συναντήθηκαν διαδικτυακά για να κανονίσουν τη θεματική και τις επερχόμενες κινητικότητες και δράσεις.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος προβλέπονται κινητικότητες μόνο εκπαιδευτικών, ωστόσο οι μαθητές θα συμμετάσχουν μέσω των δράσεων που θα γίνουν ανά χώρα, μέσω της διάχυσης των αποτελεσμάτων και μέσω της φιλοξενίας στο σχολείο των εταίρων μας.

Η πρώτη δράση που καλούνται να κάνουν οι μαθητές μας είναι να δημιουργήσουν το logo του προγράμματος.
Βάλτε τα δυνατά σας παιδιά! Περιμένουμε τα καταπληκτικά έργα σας!