Πρόσκληση συμμετοχής στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ανταλλαγής Future Leaders Exchange Program (FLEX) 2024-2025

Το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού της Ελλάδας και το Τμήμα Δημοσίων Υποθέσεων της Πρεσβείας των ΗΠΑ στην Αθήνα ανακοινώνουν τη συνέχιση του προγράμματος ανταλλαγής μαθητών/τριών δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης “Future Leaders Exchange Program” (FLEX) για το έτος 2024-2025.

Το πρόγραμμα FLEX προσφέρει υποτροφίες σε μαθητές/τριες από την Ελλάδα δίνοντάς τους την ευκαιρία να φοιτήσουν σε αμερικανικά σχολεία, για ένα (1) σχολικό έτος (2024-2025), φιλοξενούμενοι από αμερικανικές οικογένειες υποδοχής. Οι μαθητές επιλέγονται μέσω ενός αξιοκρατικού και χωρίς κόστος διαγωνισμού, που είναι ανοιχτός σε όσους/όσες πληρούν τα παρακάτω κριτήρια:
▪ Κατά το σχολικό έτος 2023-2024 φοιτούν στην Γ’ Γυμνασίου ή στην Α’ Λυκείου και είναι γεννημένοι από 15 Ιουλίου 2006 έως 15 Ιουλίου 2009.
▪ Έχουν γενικό μέσο όρο βαθμολογίας ίσο ή μεγαλύτερο του 13,1/20.
▪ Έχουν γνώση της αγγλικής γλώσσας.
▪ Είναι Έλληνες πολίτες και δικαιούνται διεθνές διαβατήριο.
▪ Πληρούν τις προϋποθέσεις για να τους χορηγηθεί βίζα για τις Η.Π.Α.
Ο διαγωνισμός είναι ανοιχτός και σε μαθητές/τριες με αναπηρία.
Οι ενδιαφερόμενοι/ες καλούνται να συμπληρώσουν την ηλεκτρονική αίτηση για το πρόγραμμα στον ιστότοπο ais.americancouncils.org/flex έως τις 10 Οκτωβρίου 2023.