Μαθαίνοντας ΚΑΡΠΑ – Kids save lives 7.2.2024

Οι μαθητές της Γ’ τάξης του Γυμνασίου μας συμμετείχαν σε βιωματική δράση Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης, ως συνέχεια του θεωρητικού τμήματος της επιμόρφωσης από τον φορέα Kids Save Lives.

Οι υπέροχοι εκπαιδευτές μας, τους οποίους ευχαριστούμε πολύ, κ. Συμεωνίδης Στάθης και κ. Γεμεντζοπούλου Σοφία, έδειξαν στους μαθητές του Γ2 τη διασωστική διαδικασία και έβαλαν τα παιδιά να κάνουν εξάσκηση πάνω στην κούκλα διαδραστικής εκπαίδευσης που είχαν φέρει.

Στη συνέχεια, την εκπαίδευση ανέλαβε ο κ. Μανίσογλου Βασίλης, Γυμναστής του σχολείου μας και πλέον πιστοποιημένος διασώστης στη Βασική Υποστήριξη της Ζωής (BLS | ERC) μέσω του προγράμματος Kids Save Lives, ο οποίος έδειξε τη διαδικασία στους μαθητές του Γ1.

Όλοι οι συμμετέχοντες απέκτησαν σημαντικές δεξιότητες ζωής.
Το πρόγραμμα επιμόρφωσης θα συνεχιστεί και για τους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου, αλλά και για τους εκπαιδευτικούς, με επικεφαλής τον κ. Μανίσογλου και με προπλάσματα (κούκλες εκπαίδευσης) που χορήγησε για κάποιο διάστημα το Kids Save Lives στο σχολείο μας.

Ευχαριστούμε θερμά το Kids Save Lives και ευχόμαστε καλή συνέχεια με τις υπέροχες δράσεις τους!