Διδακτική Επίσκεψη στο Οχυρό Ρούπελ – 31.10.2023

Την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας βρέθηκαν στο Οχυρό Ρούπελ Σερρών, για να τιμήσουν τους ήρωες που υπερασπίστηκαν την Ελλάδα μας κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Το Οχυρό Ρούπελ αποτελούσε αμυντικό συγκρότημα κατά μήκος των ελληνοβουλγαρικών συνόρων που έφερε το όνομα Γραμμή Μεταξά, με συνολικό ανάπτυγμα καταφυγίων 1.849 μέτρα και μήκος στοών 4.251 μέτρα.

Είχαμε τη μεγάλη χαρά και τιμή να ενημερωθούμε από τους υπεύθυνους αξιωματικούς του Ελληνικού Στρατού για τη γραμμή των οχυρών που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στη διάρκεια του πολέμου και να περιηγηθούμε στα τούνελ του οχυρού.

Ο δικός μας φόρος τιμής δόθηκε μπροστά στο μνημείο των πεσόντων, όπου με το πρόσταγμα του κ. Μανίσογλου επανέλαβαν όλοι οι μαθητές ένα τιμητικό τετράστιχο.

Όλοι οι συμμετέχοντες έφυγαν με τις καλύτερες εντυπώσεις και με την ευχή να γυρίσουν και μελλοντικά σε αυτόν τον ιερό χώρο.