Διδακτική επίσκεψη Γ’ τάξης: «Οι Μαιανδρισμοί του Νέστου» με το ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας (20.10.2023)

Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου 2023 τα τμήματα Γ1 και Γ2 του Γυμνασίου Κεραμωτής συμμετείχαν σε πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του ΚΕΠΕΑ Βιστωνίδας με θέμα: «Οι Μαιανδρισμοί του Νέστου», μέσω του μαθήματος Εργαστήρια Δεξιοτήτων.

Οι μαθητές, μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων, έμαθαν για τη βιοποικιλότητα του παραποτάμιου οικοσυστήματος των Στενών του Νέστου και τη σημασία του νερού στον κύκλο της ζωής, απολαμβάνοντας μια διαδρομή μοναδικής ομορφιάς.

Το πρόγραμμα ξεκίνησε με πεζοπορία στο μονοπάτι Γαλάνης – Νέστου. Στη συνέχεια μαθητές και εκπαιδευτικοί μετέβηκαν στη θέση Θέα (περιοχή Ιμέρων), όπου είχαν την ευκαιρία να παρατηρήσουν τους μαιανδρισμούς του Νέστου και την τοπογραφία της περιοχής από το Θρακικό πέλαγος και το Δέλτα του Νέστου ως τις υψηλότερες κορυφές της οροσειράς της Ροδόπης.

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Βιστωνίδας για την πολύ όμορφη ευκαιρία.

Συνοδοί καθηγητές: κ. Καρδαράς Δημήτριος, κ. Καρρά Αναστασία, κ. Μήτρογλου Ανθούλα.