1st LTTA KA229 Erasmus+ «Greating the Basis for Coexistence, Respect and Cooperation» Craiova Romania 27.01.19 – 02.02.19

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ERASMUS+

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος ERASMUS+/Δράση KA229, 2018-2020 που υλοποιεί το Γυμνάσιο Κεραμωτής  με θέμα ?CREATING THE BASIS FOR COEXISTENCE, RESPECT AND COOPERATION? ταξίδεψαν  τέσσερις μαθητές/τριες και τρείς εκπαιδευτικοί του σχολείου μας από 27-01-19 έως  03-02-19 στη Craiova ? Grozesti (Romania).

Πέντε σχολεία από Ρουμανία, Βουλγαρία, Τουρκία, Ιταλία και Ελλάδα συναντήθηκαν εκεί για την πρώτη LTTA (Learning, Teaching, Training Activitie).

Το πρόγραμμα περιελάμβανε:

Workshops με μαθήματα ρουμανικής γλώσσας

Workshops για δημιουργία λογότυπου του έργου

Δραστηριότητες επίδειξης και κατασκευές με παραδοσιακές τέχνες

Εργαστήριο κεραμικής στο Casa Baniei Craiova

Επίσκεψη στο Μουσείο Λαϊκής Αρχιτεκτονικής – Curtisoara (Gorj)

Ζωντανή μουσική Miniconcer στο Γυμνάσιο Τεχνών

Επίσκεψη στο Εργαστήριο Drobeta Turnu Severin στο Μουσείο Ιστορίας

Επίσκεψη το κέντρο του Severin και το μεσαιωνικό φρούριο

Επίσκεψη στο εργαστήρι ζωγραφικής στο Μουσείο Τέχνης της Κραϊόβα

Επίσκεψη και περιήγηση στο Κέντρο και αξιοθέατα της Κραϊόβα

Η επόμενη συνάντηση του προγράμματος ERASMUS+/Δράση ΚΑ229 θα πραγματοποιηθεί το πρώτο δεκαήμερο του Μαΐου 2019 στο Ιταλικό σχολείο Istituto Comprensivo Lombardo Radice στην Caltanissetta Σικελίας.