Αγγλική & Αμερικανική Λογοτεχνία

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 οι μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τμημάτων του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα να δανειστούν κλασσικά μυθιστορήματα της Βρετανικής κι Αμερικάνικης λογοτεχνίας, να γνωριστούν με τους πρωταγωνιστές τους και να περιπλανηθούν στον φανταστικό κόσμο που οι συγγραφείς τους περιέγραφαν. Σκοπός μας ήταν η ενίσχυση της φιλαναγνωσίας, η επαφή των μαθητών με στοιχεία ξένων πολιτισμών και η βελτίωση της γνώσης της Αγγλικής γλώσσας. Μερικοί από τους μαθητές αφού διάβασαν τα μυθιστορήματα που επέλεξαν θέλησαν να γράψουν τις περιλήψεις τους.

Στον τοίχο του padlet μπορείτε να διαβάσετε αυτές τις περιλήψεις.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκδοτικούς οίκους ξενόγλωσσων βιβλίων που παρείχαν δωρεάν τα συγκεκριμένα κλασσικά μυθιστορήματα!

MM-The-Wizard-of-Oz.-Graded-Readers,-level-2-Elementary-reader-pack-with-Audio-CD  32021