ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ERASMUS+ Νάπολη

Κεραμωτή 01.02.18

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ERASMUS+

Το Γυμνάσιο Κεραμωτής ξεκίνησε φέτος (Σεπτ. 2017) την εκπόνηση  ενός Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+, Δράση ΚΑ02, με θέμα ?Water Sources and Sanitation?.

Με το πρόγραμμα αυτό ευελπιστούμε να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές μας όσον αφορά τη σημασία του νερού και την άρρηκτη σύνδεσή του με όλα τα επίπεδα ζωής.

Το νερό που αποτελεί ένα από τα πιο βασικά στοιχεία κάθε είδους έμβιας ύπαρξης  στο πλανήτη μας αναμένεται να παρουσιάσει κατά τις επόμενες δεκαετίες προβλήματα τόσο ποιότητας όσο και ποσότητας. Θα πρέπει λοιπόν να προβληματιστούμε και να προνοήσουμε μιας και  επηρεάζει όλες τις πτυχές της ανάπτυξης, συμπεριλαμβανομένης της υγείας, της επισιτιστικής ασφάλειας, της οικονομικής ανάπτυξης, των υπηρεσιών του οικοσυστήματος όπως και της βιοποικιλότητας.

Το συγκεκριμένο project φιλοδοξεί να μελετήσει και να αποτυπώσει την παρούσα κατάσταση και να διερευνήσει πιθανές λύσεις για τις απειλές και τις προκλήσεις του μέλλοντος.

Σε κάθε περίπτωση θεωρείται απόλυτα αναγκαίο να αναλυθούν και να αναζητηθούν τρόποι βιώσιμης διαχείρισης των υδάτινων πόρων.

Σημαντική ακόμη παράμετρος του προγράμματος αναμένεται να αποτελέσει το όφελος που θα προκύψει για τους μαθητές μας μέσα από τη συνεργασία με τα Ευρωπαϊκά Σχολεία όπως και η απόκτηση εμπειριών ? απόρροια της συμμετοχής στις κοινές  δραστηριότητες.

Οι χώρες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα είναι οι εξής: Πορτογαλία,  Πολωνία, Τουρκία και Ελλάδα με συντονιστικό σχολείο το Ιταλικό.

Η πρώτη διακρατική συνάντηση που πραγματοποιήθηκε στη Νάπολη της Ιταλίας στις 15 ? 18 Ιανουαρίου 2018, έθεσε τις βάσεις για μεθόδευση και οργάνωση των εργασιών μας κατά τα επόμενα δύο χρόνια.

Η φιλοξενία των συναδέλφων Ιταλών αποδείχθηκε ιδιαίτερα ζεστή και εγκάρδια και λειτούργησε υποδειγματικά στο πλαίσιο της ευρωπαϊκής συνεργασίας. Ολοκληρώνοντας τις εργασίες της πρώτης μας συνάντησης στη Νάπολη προγραμματίσαμε και την επόμενη μετακίνησή μας στη πόλη Funchal της Πορτογαλίας, με τη συμμετοχή πέντε μαθητών μας, οι οποίοι και συμπεριλαμβάνονται στην ομάδα εργασίας του σχολείου μας.