Ενημερωτικό Σημείωμα ΣΔΕΥ Γυμνασίου Κεραμωτής

Στο Γυμνάσιο Κεραμωτής  Καβάλας έχει συσταθεί  Ε.Δ.Υ. (Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) για το σχολικό έτος 2022-2023.

Σκοπός της Ε.Δ.Υ. είναι ο εντοπισμός των εκπαιδευτικών και ψυχοκοινωνικών αναγκών των μαθητών μαθητριών και η εφαρμογή εξατομικευμένων ή/και ομαδικών παρεμβάσεων με στόχο την υποστήριξη του συνόλου των μαθητών/μαθητριών ή/και των γονέων τους.
Στην Ε.Δ.Υ. συμπεριλαμβάνονται οι ειδικότητες της κοινωνικής λειτουργού και της ψυχολόγου, οι οποίες συνεργάζονται στενά. Στο σχολείο μας για την τρέχουσα σχολική περίοδο Ψυχολόγος είναι η κα Στυλιανή Καραγκιοζούδη και Κοινωνική Λειτουργός η κα Δέσποινα-Αθηνά Ζωγράφου.

Αρμοδιότητες της κοινωνικής λειτουργού είναι:

• Η πρόληψη και η αντιμετώπιση αναγκών και κοινωνικών δυσκολιών των μαθητών/τριών και των οικογενειών τους.
  • Η διασύνδεση του/της απευθυνόμενου/μενης με φορείς και δομές της κοινότητας.
  • Η υποστήριξη και η συμβουλευτική των μαθητών/τριών και των οικογενειών τους σε θέματα που αφορούν την κοινωνική ένταξη.

Αρμοδιότητες της  ψυχολόγου είναι:

• Η προαγωγή της ψυχοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ισορροπίας των μαθητών/τριών.
  • Η διερεύνηση και η αξιολόγηση δυσκολιών των μαθητών/τριών και η διαχείριση κρίσεων.
  • Η εφαρμογή εξατομικευμένων και ομαδικών προγραμμάτων πρόληψης και ψυχοπαιδαγωγικής υποστήριξης των μαθητών/τριών.
  • Η υποστήριξη και συμβουλευτική της οικογένειας των μαθητών/τριών ανάλογα με τις ανάγκες τους.

Συνολικά,  οι  δράσεις  και  οι  παρεμβάσεις  της  Ε.Δ.Υ.  προσανατολίζονται  στην  ομαλή  ένταξη  και συμπερίληψη όλων στη σχολική κοινότητα.

Στις συναντήσεις συμβουλευτικής και υποστήριξης μαθητών και γονέων τηρείται η εμπιστευτικότητα και το απόρρητο.