Βουτιά στον Κόσμο του Βιβλίου

Πραγματοποιήθηκε  επιμόρφωση  εκπαιδευτικών διαδικτυακά την Τετάρτη 11 Οκτωβρίου 2023, ώρα 17:00-19:00, στο πλαίσιο του Δικτύου «Βουτιά στον Κόσμο του Βιβλίου», στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μας και συγκεκριμένα οι μαθητές της Α΄ Γυμνασίου. Στο πλαίσιο της επιμόρφωσης, οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του σχολείου μας εξοικειώθηκαν με τα απαραίτητα εργαλεία και τις τεχνικές που θα τους βοηθήσουν -σε δεύτερο χρόνο- να μπορούν να μιλήσουν στους μαθητές για τα διαφορετικά είδη παιδικής λογοτεχνίας σε επίπεδο μορφής και περιεχομένου, αλλά και να μπορούν, επίσης να κάνουν βιβλιοδεσία στο δικό τους βιβλίο. Στους συμμετέχοντες στάλθηκε το υλικό μετά το πέρας της επιμόρφωσης, καθώς και οι κατευθυντήριες για την πραγματοποίηση των μελλοντικών δράσεων.

Το πρόγραμμα, το οποίο προσφέρεται δωρεάν, σχεδιάστηκε και υλοποιείται από το Ίδρυμα Λαμπράκη, με Επιστημονική Υπεύθυνη τη Χρύσα Κουράκη, Δρ. Παιδικής Λογοτεχνίας και Μέλος ΕΔΙΠ στο τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική ηλικία του ΕΚΠΑ. Είναι χαρά μας που επιλεγήκαμε για να συμμετάσχουμε στο πολύ ενδιαφέρον αυτό πρόγραμμα.