ΤΕΛΕΤΗ ΑΓΙΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2020-21

Αγαπητοί μαθητές, γονείς και κηδεμόνες,

Ο αγιασμός για την έναρξη του σχολικού έτους 2020-21 θα πραγματοποιηθεί, τη Δευτέρα 14/9/2020 και ώρα 11.00 π.μ.

Ειδικές οδηγίες

Οι μαθητές από τα χωριά θα πρέπει να βρίσκονται στις στάσεις του λεωφορείου στις 7.30 π.μ. Η προσέλευση όλων των παιδιών στο σχολείο ορίζεται στις 08.00 π.μ.

Οι μαθητές εισερχόμενοι στον προαύλιο χώρο του σχολείου οφείλουν να φορούν ΜΑΣΚΑ την οποία και θα πρέπει να διατηρούν  καθ? όλη τη διάρκεια της παραμονής τους στην εκπαιδευτική μονάδα. Με την προσέλευσή τους στο σχολείο οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης θα κατευθυνθούν απευθείας στις αίθουσές τους, ενώ οι μαθητές της Α΄ τάξης θα πρέπει να διαμοιραστούν στα αντίστοιχα τμήματα για να εισέλθουν στις τάξεις τους. Οι μαθητές -τμηματικά και τηρουμένων όλων των μέτρων και προφυλάξεων για την αποφυγή συγχρωτισμού λόγω covid-19- θα παραλάβουν τα σχολικά βιβλία συσκευασμένα σε σακούλες (όποιος επιθυμεί μπορεί να φέρει και τη σχολική του τσάντα).

Ο αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον προαύλιο χώρο του σχολείου με αντιπροσωπεία εκπαιδευτικών και μαθητών από κάθε τμήμα ενώ στη συνέχεια ο ιερέας θα παραστεί σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας για τον καθιερωμένο αγιασμό.

Με το πέρας της τελετής του Αγιασμού οι μαθητές δύνανται να αποχωρήσουν από το γυμνάσιο.

Οι γονείς και κηδεμόνες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να εισέλθουν στον προαύλιο χώρο του σχολείου και για το λόγο αυτό παρακαλούνται να περιμένουν εκτός σχολείου τηρώντας πάντοτε τις απαιτούμενες αποστάσεις.

Ο Διευθυντής & ο Σύλλογος Διδασκόντων Καθηγητών

του Γυμνασίου Κεραμωτής