ΟΔΗΓΙΕΣ COVID ΠΡΟΣ ΓΟΝΕΙΣ

Αγαπητοί  γονείς & κηδεμόνες

Στα πλαίσια της ενημέρωσης που επιχειρείται από το σχολείο μας σχετικά με τις ενέργειες και τους ελέγχους για την πρόληψη της εξάπλωσης της πανδημίας του κορονοϊού, και κατόπιν οδηγιών του Νομιάτρου Π.Ε. Καβάλας, παρακαλούμε όπως κάθε πρωί ελέγχετε το παιδί σας αν παρουσιάζει κάποια από τα ύποπτα συμπτώματα για κορονοϊό, όπως αυτά περιγράφονται στις οδηγίες που ήδη έχετε στα χέρια σας (π.χ. βήχα, δέκατα ή πυρετό, μυαλγίες, κόπωση κλπ,) και προβαίνετε αν θεωρείτε αναγκαίο σε θερμομέτρηση.

Στην περίπτωση που παρουσιάζει κάτι από τα παραπάνω συμπτώματα, θα παρακαλούσαμε να  ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΤΕ στο σχολείο.

Επικοινωνήστε τηλεφωνικά μαζί μας για την απουσία και τα αίτια, ενημερώστε τον θεράποντα ιατρό σας (ιδιώτη ή το Κέντρο Υγείας), κι εφόσον το παιδί εξεταστεί, ενημερώστε το σχολείο (2591051298) για τα αποτελέσματα των εξετάσεων και τις οδηγίες των ιατρών.

Στην περίπτωση βέβαια που παρουσιαστεί κάποιο σύμπτωμα στο σχολείο, θα τηρηθεί πιστά το πρωτόκολλο και θα κληθείτε να παραλάβετε τον μαθητή ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ!

Εκ μέρους μας θα προσπαθήσουμε – εάν και εφόσον  οι συνθήκες το επιτρέπουν, να πραγματοποιήσουμε ενημέρωση γονέων- κηδεμόνων και δια ζώσης. Μέχρι τότε όμως, μπορείτε να ελέγχετε συχνά τα e-mails σας και να ενημερώνεστε άμεσα με τις εκάστοτε οδηγίες.

Ευχόμαστε να είστε καλά και σας παρακαλούμε να τηρείτε πιστά τις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Σας ευχαριστούμε