ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ «ΘΕΑΤΡΙΚΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ»

Κατά το σχολικό  έτος  2016-17 στα πλαίσια  πολιτιστικού προγράμματος που αναλάβαμε επιλέξαμε να παρουσιάσουμε  μια θεατρική παράσταση,  με ένα έργο του Νιλ Σάϊμον,  «Οι Ηλίθιοι» σε μετάφραση  του  Ερρίκου Μπελιέ .  Επιλέξαμε  αυτό το έργο    γιατί   πιστεύουμε   ότι  σ΄αυτή   τη δύσκολη  εποχή έχουμε ανάγκη   το  γέλιο.

Κατάρα,  Αυταπάτη,  Δεισιδαιμονία, Πραγματικότητα. Ο  Νιλ   Σάϊμον  μ΄αυτό το έργο, σατιρίζει   τα κοινωνικά ήθη  και τα πολιτικά  συστήματα του 20ου αι.  και ασκεί  κριτική  τόσο στις εξουσίες που βασίζονται   στο φόβο και στη χειραγώγηση  της γνώσης και της μόρφωσης όσο και στους ανθρώπους που απαρνούνται τη σκέψη και τη λογική.

Οι δάσκαλοι   έχουν το ιερό έργο  να αφυπνίσουν τις συνειδήσεις  και να μας μάθουν  να χρησιμοποιούμε  τη  λογική. Οι μαθητές  δούλεψαν  συλλογικά, συνεργάστηκαν αρμονικά, διασκέδασαν , βελτίωσαν  τις σχέσεις τους με τους συμμαθητές τους και  κατανόησαν πολιτισμικές αξίες με κοινωνικά μηνύματα.

Στην ενασχόλησή  τους  με το έργο,   έμαθαν ότι   το θέατρο  είναι  μια πολύ ιδιαίτερη μορφή τέχνης που συμπεριλαμβάνει άλλες.  Η ίδια η λέξη εννοεί το χώρο, τους ανθρώπους, τη δράση, την προετοιμασία, την τεχνική.

Τέλος πιστεύουμε  ότι η γνωριμία των μαθητών με τον κόσμο αυτής της μορφής τέχνης, βοήθησαν στην αισθητική τους καλλιέργεια ώστε να γίνουν εκτός των άλλων καλοί μελλοντικοί θεατές  και αισθητικά καλλιεργημένοι άνθρωποι.

Η θεατρική παράσταση παρουσιάστηκε 11 Ιουνίου 2017 στο Δημοτικό Θέατρο Χρυσούπολης.

Οι καθηγήτριες

Σακοράφα Καίτη & Πουλουκτσή Αθανασία